Esin Esen

Hakkımda

Lisans derecemi ODTÜ Çevre Mühendisliği’den aldım. Lisansüstü ve doktora eğitimlerimi tamamladığım DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nde akademisyen olarak görev yaptım. Doğa özellikle de deniz her zaman tutkum olmuştur mesleğimi hep çok sevdim. TÜBİTAK‘da kıdemli araştırmacı olarak beş yıl görevlendirildim ve koordinasyon, temsil, sunum ve kolaylaştırma becerilerimi paylaştım. Kurumsal yaşamımın son yedi yılında özel sektörde kıdemli çevre danışmanı olarak çalıştım. Avrupa Komisyonu tarafından çeşitli AB programlarını yönetmek üzere kurulmuş olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Yürütme Ajansı (EASME) ve EUROSTARS çağrılarında proje değerlendirme hakemliği yapmaktayım.

Kendimi tanımak, bütün filozofların işaret ettiği bu yol hep ilgimi çekti ve öğrenmeye olan merakım beni kişisel gelişim eğitimlerine yöneltti. Yaşam boyu devam edecek benim için eğitim. Özel sektör, üniversite ve kamu dahil olmak üzere dinamik kurumsal ve örgütsel ortamlarda 20 yılın üzerindeki tecrübemle birlikte çalışan anne olarak iki erkek çocuk yetiştirme deneyimlerimle yaşam becerilerimi başkaları ile paylaşma ve bireyleri yaşam yolculuğunda destekleme konusundaki hevesim Esinti Yaşam Atölye’sinin kurulmasına yol açtı. Aile benim en önemli değerlerimden ve ailemin desteğini aldım bütün süreç boyunca minnettarım.

Çocukluğumda çok sevdiğim kovboy filmlerindeki yerlilere özendiğimden mi yoksa zaten ruhumda bir şaman taşıdığımdan taş, yaprak, kozalak toplamayı çok sevdiğimden mi bilmem ismimin anlamını soranlara hep “sabah rüzgarı” derdim. Şimdilerde “ilham” olmayı seviyorum. Evimin ve atölyemin her köşesinde bulunan kozalaklar gibiyim. Akdeniz ekosisteminin en önemli bitki örtüsü kızılçam kozalağı yangında yüksek ısıda öyle patlayarak uzak mesafelere saçılır ki tohumları yeniden ve yeniden katılır yaşam döngüsüne.

Yolculuğum devam ediyor. Bakalım kimlerle yolumuz kesişecek…

TOP